Śmierć bliskiej osoby to traumatyczne przeżycie, które wiąże się z koniecznością dopełnienia całej masy formalności. Przede wszystkim, kiedy do śmierci doszło w mieszkaniu, należy zawiadomić odpowiednie służby i pozwolić im na zabranie ciała. Należy także poinformować pozostałych członków rodziny, a także zorganizować pochówek. Bliskie osoby w początkowym etapie nie mają zbyt wiele czasu na przeżywanie żałoby i pomimo ogromnej straty muszą wziąć sprawy w swoje ręce i stanąć na wysokości zadania.
Sprzątanie pokoju po zmarłym – jak przeprowadzić?
Nie zawsze bywa tak, że śmierć następuje w szpitalu i spowodowana jest chorobą czy wypadkiem. Czasami dochodzi do niej także w mieszkaniu czy w domu, a wtedy do listy zadań należy dopisać także konieczność posprzątania wnętrza. To jak powinno się ono odbyć zależy w dużej mierze od tego jak wyglądała śmierć, a także jak długo po tym zdarzeniu bliska osoba została odnaleziona. Konieczne jest przeprowadzenie dokładnej dezynfekcji, gdyż ciało w temperaturze pokojowej rozkłada się dość szybko i wystarczy zaledwie kilka godzin, aby doszło do rozprzestrzenienia się szkodliwych bakterii czy drobnoustrojów. W wielu przypadkach prace te mogą zostać wykonane samodzielnie, jednak można zatrudnić także profesjonalną firmę, która posiada odpowiedni sprzęt i środki do przeprowadzenia tego typu czyszczenia. Rodziny często decydują się na ten krok nie tylko ze względu na korzyści higieniczne, ale także ze względu na zbyt duże obciążenie emocjonalne.
Sam widok miejsca, w którym zmarła bliska osoba może wywoływać wspomnienia, a konieczność ostatecznego posprzątania go, kiedy cała sprawa jest jeszcze świeża, być nie do przejścia. Szczególnie wtedy, kiedy na miejscu znajdują się także ślady krwi czy pozostałości płynów ustrojowych.
Wnętrze powinno zostać przede wszystkim dokładnie umyte. Nie tylko samo miejsce, w którym został odnaleziony zmarły, ale całe pomieszczenie. Konieczne będzie dokładne posprzątanie wraz ze zmywaniem mebli czy okien. W przypadku, kiedy zmarły został odnaleziony po dłuższym czasie, warto zastosować specjalne środki chemiczne neutralizujące ewentualne drobnoustroje czy bakterie, a także przeprowadzić dezynfekcję.
Kiedy należy przeprowadzić sprzątanie?
Choć jest to ciężka decyzja, a chęć zachowania wszystkiego w nienaruszonym stanie często jest ważnym elementem przechodzenia żałoby, to sprzątanie i pełną dezynfekcję po zmarłym należy przeprowadzić możliwie jak najszybciej. Profesjonalne firmy, które zajmują się taką działalnością, dokładnie wiedzą kiedy mogą usunąć ewentualne ślady i samodzielnie podejmują działania ze służbami, które zajmują się wyjaśnianiem sprawy. Dzięki temu rodzina zmarłego nie jest zaangażowana w te trudne rozmowy.
Takie sprzątanie nie jest uciążliwe i zajmuje najczęściej od kilku do kilkunastu godzin, a rzeczy najczęściej mogą pozostać na swoich miejscach, bez konieczności ich wcześniejszego wyniesienia. Oczywiście każda sytuacja oceniana jest indywidualnie.