Dezynsekcja – co to jest i jak przebiega?

915
Dezynsekcja – co to jest i jak przebiega?

Dezynsekcja to proces polegający na usuwaniu lub zabijaniu szczególnie uporczywej grupy szkodników, czyli insektów. Może być wykonywana w celach profilaktycznych lub wtedy, gdy ich obecność została już zauważona i jest odczuwalna (dosłownie) na własnej skórze. Proces dezynsekcji może przebiegać na różne sposoby, w zależności od rodzaju szkodników i miejsca, w którym są one obecne. Zawsze jednak warto skorzystać przy tym z usług wykwalifikowanej ekipy.

Skuteczne metody dezynsekcji

Dezynsekcja, aby była skuteczna i bezpieczna, powinna odbywać się z wykorzystaniem sprawdzonych metod dopasowanych do okoliczności. Oto najpopularniejsze sposoby zwalczania niechcianych lokatorów:

  • używanie specjalnych środków chemicznych do zabijania szkodników – zazwyczaj rozprowadzanych w postaci aerozolu rozpylanego w pomieszczeniu lub na zewnątrz,
  • używanie specjalnych pułapek, np. pułapek feromonowych, które przyciągają szkodniki i umożliwiają ich złapanie (a potem usunięcie) lub zabicie,
  • używanie środków biologicznych, takich jak bakterie czy grzyby, które naturalnie zwalczają szkodniki,
  • zastosowanie metod fizycznych, takich jak odkurzanie lub zmywanie.

Czasem, dla uzyskania jeszcze lepszych efektów, zalecane jest stosowanie dwóch czy trzech metod uzupełniająco lub wymiennie. Jeżeli wolimy unikać substancji chemicznych albo działamy w miejscu zamieszkanym, zwłaszcza przez alergików czy małe dzieci, możemy zacząć od wypróbowania metod domowych, takich jak olejki eteryczne czy mieszanki z sodą oczyszczoną. Niestety zazwyczaj są one mało skuteczne.

Przeprowadzenie dezynsekcji

Aby przygotować się do dezynsekcji, należy upewnić się, że wszystkie pokarmy i napoje są zamknięte w szczelnych pojemnikach. Produkty spożywcze najlepiej jest przenieść do innego, chłodnego miejsca. Jeżeli ulotka produktu lub specjalista wykonujący dezynsekcję tak zasugeruje, konieczne może być zabezpieczenie zwierząt domowych i roślin doniczkowych.

Jakie insekty zwalcza dezynsekcja?

Dezynsekcja to szereg działań ukierunkowanych na pozbycie się owadów. Do najpopularniejszych, które najchętniej odwiedzają nasze domy zaliczają się:

  • pluskwy,
  • muchy,
  • pchły i wszy,
  • osy i szerszenie,
  • karaluchy,
  • prusaki,

Zazwyczaj trudno przeoczyć ich obecność, bo są widoczne i głośne, powodują zniszczenia w kuchni czy garderobie, a do tego mogą zostawiać ślady na naszej skórze. Negatywnie wpływają na estetykę otoczenia oraz samopoczucie ludzi.

Komu zlecić dezynsekcję?

Dezynsekcja powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i środki do jej wykonania. Ważne, aby pamiętać o bezpieczeństwie i stosować się do wszelkich instrukcji dotyczących użytkowania środków chemicznych, które w przeciwnym razie stanowiłyby zagrożenie nie tylko dla owadów, ale też dla ludzi.