Pluskwy jak się pozbyć?

1063
Pluskwy jak się pozbyć?

Pluskwy nie są mile widzianymi gośćmi w Twoim domu. Niestety, pomimo tego, że nikt nie prosi o ich obecność, to jednak zjawiają się i znacząco utrudniają życie domownikom. Pierwszym sygnałem świadczącym o ich żerowaniu są bolesne, zaczerwienione ukąszenia na ciele. Powstają głównie nocą, kiedy próbujesz spać, bo właśnie o tej porze pluskwy są najbardziej aktywne. Dowiedz się, jak pozbyć się pluskiew z domu, a zwłaszcza z łóżka. 

Pluskwy – jak je rozpoznać?

Pluskwy raczej trudno dostrzec gołym okiem, przynajmniej na początku, gdy nie wiesz jeszcze, że zamieszkały w Twoim domu. Na początku niepokojące wydają się niewielkie dziurki, otworki w meblach, szczególnie zaś w łóżku i na materacu, a także odchodzące tapety. Gdy przyjrzysz się, kto jest winowajcą tych zniszczeń, odkryjesz małe, charakterystyczne szkodniki.

Pluskwy mają charakterystyczne czerwono-brązowe ubarwienie i osiągają do 7 mm długości. Dorosłe osobniki przybierają kształt owalny, który można porównać do pestki jabłka. Nie mają skrzydeł, lecz trzy pary cienkich odnóży zakończonych ostrymi pazurami. Dzięki nim łatwiej się przemieszczają, a ustalenie kierunku nie stanowi problemu, bo mają duże oczy i czółki. 

Dlaczego pluskwy są problemem?

Podobnie, jak inne owady z grupy szkodników, pluskwy są problemem dla domowników. Przede wszystkim utrudniają, a nawet uniemożliwiają nocny wypoczynek – ich ukąszenia pozostawiają bolesne ślady. Niektórzy skarżą się nawet na problemy z bezsennością! Trzeba też wiedzieć, że pluskwy mogą przenosić choroby bakteryjne, stanowiące zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Zatem pytanie brzmi nie „czy”, ale „jak” pozbyć się pluskiew. A jest to nie lada wyzwanie, wziąwszy pod uwagę fakt, że nawet pozbawione dostępu do żywności pluskwy są w stanie przetrwać od 80 do 140, a w stanie hibernacji nawet 550 dni!  

Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Gdy zauważysz, że masz w domu nieproszonych gości, w pierwszej kolejności zastanawiasz się, jak pozbyć się pluskiew samodzielnie. Znane są domowe sposoby zwalczania tych szkodników, ale musimy przyznać, że są mało skuteczne. Dlaczego? Bo działają krótko i niekoniecznie precyzyjnie. 

Na pewno zacznij od uszczelnienia wszystkich szczelin i innych miejsc, które mogą być potencjalnym siedziskiem pluskiew. O ich obecności będą świadczyć małe otworki, a nawet ślady krwi (często na meblach, ścianach, wzdłuż szwów pościeli i materaca). Priorytetem jest też wypranie pościeli, kołder, poduszek, pokrowca z materaca w wysokiej temperaturze. Przyda się również profesjonalna dezynfekcja, zwłaszcza, gdy zastanawiasz się, jak pozbyć się pluskiew z łóżka. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty DDD Warszawa – wykonujemy między innymi dezynsekcje pluskiew w Warszawie.