Skuteczne sposoby na pozbycie się kuny z domu

1045
Skuteczne sposoby na pozbycie się kuny z domu

Zastanawiasz się, jak pozbyć się kuny z domu, aby odzyskać spokój i przestać się martwić potencjalnymi zniszczeniami? Zarówno dla domowników, jak i samego budynku obecność dzikiego lokatora nie jest niczym dobrym. Może powodować ogromne szkody, w tym awarie instalacji elektrycznych prowadzące do pożaru czy izolacji przeciwwilgociowej. Brak szybkiej reakcji zwiększa ryzyko nieodwracalnych szkód. Dowiedz się zatem, jak pozbyć się kuny z poddasza domu.

Co świadczy o obecności kuny?

Na początku zazwyczaj trudno jest zlokalizować, co powoduje zniszczenia i charakterystyczne odgłosy zwłaszcza nocą i latem, gdy trwa sezon godowy. Znakiem, że w Twoim domu zamieszkała kuna może być też nieprzyjemny odór wydobywający się z moczu i kału zwierzęcia. 

Czy można zabezpieczyć się przed kuną?

Najlepiej w ogóle unikać sytuacji, w której kuna jako dziki lokator wprowadza się do Twojego domu. Jak to zrobić? Na pewno już na etapie projektowania domu i jego budowania. Przede wszystkim zrezygnuj z podbitki plastikowej na rzecz drewnianej oraz bardzo dokładnie uszczelnij dach. Skup się przy tym na szczelinach, przez które kuna może przedostać się do środka – włazach, lukarnach, koszach rynnowych). Do izolacji zastosuj lepiej piankę poliuretanową lub styropian. Kuny zdecydowanie bardziej wolą miękką wełnę mineralną. 

Jeżeli mieszkasz w okolicy, w której występują kuny, możesz zabezpieczyć elementy budynku, zwłaszcza dachu kolcami lub innymi opaskami odstraszającymi szkodniki.

Jak pozbyć się kuny z domu?

Pozbycie się szkodnika jest nie lada wyzwaniem. Gdy kuna znajdzie bezpieczne, ciepłe schronienie, ma dostęp do jedzenia, to niechętnie z niego rezygnuje. Najlepszymi sposobami walki z tym szkodnikiem okażą się:

  • odstraszacze ultradźwiękowe lub zasilane bateriami, które wydają dźwięki niesłyszalne dla człowieka, lecz drażniące kuny,
  • środki zapachowe, które są aplikowane w formie płynu lub rozpylane, na kuny drażniąco działa zapach sierści psa lub kota,
  • psy lub koty w domu – dla kun drażniąca jest nie tyle ich obecność, co zapach sierści,
  • żywopułapka.

Pozbycie się kuny jest tym trudniejsze, że nasz przeciwnik jest niezwykle inteligentny. Owszem, boi się nowych rzeczy, ale szybko przyzwyczaja się do potencjalnego zagrożenia i zaczyna je bagatelizować. 

Szczególnym wyzwaniem może się okazać wypłoszenie szkodnika grasującego na wyższych kondygnacjach budynków, zwłaszcza pod dachem. Jak pozbyć się kuny z poddasza domu? Niektórzy twierdzą, że najlepiej jest od razu wezwać specjalistów. Zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy w zwalczaniu kun