Jak zabezpieczyć samochód przed kunami?

841
Jak zabezpieczyć samochód przed kunami?

Samochód jest narażony na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych i, wbrew pozorom, destrukcyjnie mogą wpływać na niego nie tylko deszcz czy grad. Równie groźne, jeśli nie groźniejsze, okazują się szkodniki, a konkretniej kuny. Ich aktywność wzmaga się wiosną i wczesnym latem, kiedy to przedostają się pod maskę i niszczą przewody hamulcowe, elektrykę, gumowe węże. Nikogo nie trzeba przekonywać, że ich działania generują spore straty materialne, ale nade wszystko stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.

Dlaczego warto zabezpieczać samochód przed kunami?

Kuny mogą uszkodzić samochód, gryząc kable i rury, a także wycierając lakier i rysując szyby. Ich działania są destrukcyjne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, bo szkodniki bez trudu wciskają się pod maskę. Zabezpieczenie samochodu może pomóc w zapobieganiu kosztownym i niebezpiecznym dla kierowcy uszkodzeniom.

Jakie są sposoby zabezpieczenia samochodu przed kunami?

Kiedy odnotujemy problem związany z działalnością kun w naszym samochodzie, w pierwszej kolejności zapewne zastosujemy środki prewencyjne. Będą one miały na celu zapobiegnięcie wizytom szkodników w przyszłości, choć jest spora szansa, że jeśli trafiły do nas raz, to pojawiają się ponownie (zwłaszcza, jeśli mieszkamy koło lasu).

Na szczęście istnieje wiele sposobów zabezpieczenia samochodu przed kunami, do których zalicza się:

  • użycie specjalnych osłon na kable,
  • zamontowanie pod maską miniaturowych odstraszaczy dźwiękowych lub ultradźwiękowych
  • rozpylenie specjalnych sprayów odstraszających szkodniki.

Powinniśmy mieć jednak na uwadze to, że samodzielnie działania w walce z kunami często są skazane na porażkę. Jeżeli problem się pojawia, możemy wezwać ekipę, która wdroży bardziej zaawansowane środki prewencyjne i likwidujące szkody.

Kiedy należy rozpocząć zabezpieczanie samochodu?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie zabezpieczania samochodu przed kunami jest wczesna wiosna, gdy kuny zaczynają intensywnie gryźć i wycierać samochody. Świadomość tego, że ich działania są wzmożone w okresie od kwietnia do czerwca sprawi, że zachowamy większą czujność. Powinniśmy też od czasu do czasu zajrzeć pod maskę, żeby sprawdzić, czy nie ma tam śladu obecności kun.

Jak zapobiegać pojawianiu się kun wokół samochodu?

Aby zapobiec pojawianiu się kun wokół samochodu, należy regularnie sprzątać teren wokół pojazdu, podjazd i garaż, a także usuwać resztki jedzenia oraz inne substancje, które mogą przyciągać kuny. Może być również konieczne zastosowanie odstraszaczy zapachowych lub zamontowanie osłon na kontenery na śmieci. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zwalczania kun Warszawa!